Bize Yazın

Aspiratör & Fanlar

Blower, Körük, Yüksek basınçlı fanlar, Orta basınçlı fanlar, Alçak basınçlı fanlar, radyal fanlar, aksiyel basınç fanları, endüstriyel fan, aspiratör, fan, çatı fanları, aksiyel aspiratör yuvarlak tip fanlar, aksiyel duman egzoz fanı, aksiyel merdiven basınçlandırma fanı, çatı tipi dikey atış, çatı tipi yatay atış, çift yönlü aspiratör, kanal tipi radyal dikdörtgen fan, kanal tipi radyal yuvarlak fan, salyangoz aspiratör, salyangoz fan

Fan & Aspiratörler

Havalandırma fanı istenmeyen kirli, sıcak ya da soğuk havayı kapalı alanın dışına atmaya yarayan sistemlerden biridir. Temiz hava ile havalandırma kanalından geçen hava değiştirilir ve tekrar ortama çekilir. Böylece kirli, sıcak ya da soğuk olan hava dışarı çıkarken temiz hava içeri girer. Havalandırma fanları genellikle havalandırma kanalının girişinde kullanılır. Havalandırma fanının kullanıldığı yerler otoparklar, AVM’ler, hastaneler gibi havalandırma ihtiyacı olan yerlerdir.

Fan çeşitleri nelerdir?

Fanlar kullanım alanlarına göre çeşitlenir. Havalandırma fanları arasında en çok kullanılan fanları şu şekilde sıralamak mümkündür; aksiyel fan, salyangoz havalandırma fanı, radyal fan, davlumbaz fan, baca fanı, egzoz fanı, banyo fanı, baca havalandırma fanı, duman egzoz fanları, sanayi tipi fan, kabinli fan, blower’lar, körükler, yüksek basınçlı fanlar, orta basınçlı fanlar, alçak basınçlı fanlar. Fan seçimi nasıl yapılır sorusunun yanıtı ile devam edelim. Hava dağıtım sisteminde fan seçiminin yapılması için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Hava miktarının yanı bir deyişle hava debisinin analiz edilmesi gerekir. Kanal, panjur, damper, filtre, hava yıkayıcısı gibi bölgelerde bulunan basınç kayıpları dikkatlice toplanmalıdır. Statik basınç elde edilmelidir. Daha çok doğrudan tahrikli fanların kullanılması idealdir. Çalışma prensibi uygunsa değişken debili sistemlerde frekans invertörleri kullanılabilir.

Aspiratör çalışma prensibi; çeşitli hızlarda çalışmak üzere tasarlanan bu sistemler, emiş gücü ile paralel bir faaliyet esasına dayanmaktadır. Motor kutup sayıları, sistemin devir frekans hızını da belirlemektedir. Kapalı mekânlardaki kirli havanın çekilmesi mantığına dayalı bu mekanizmalar, çalışma düzenine göre 2 farklı türde karşımıza çıkmaktadır:

 • Havayı emen ve bir baca kurgusuna yollayan aspiratörler
 • Havayı karbon filtrelerle temizleyip ortama yayan aspiratörler

Aspiratörler, kullanıldıkları sisteme ve faaliyet sergileyecekleri mekâna göre çeşitlere ayrılmıştır. Buna göre sıklıkla kullanılan aspiratör çeşitleri aşağıdaki gibidir:

 • Endüstriyel Fan
 • Aksiyel Fan
 • Kare Tipi Fan
 • Ankastre Fan
 • Davlumbaz Fan
 • Hücreli Fan
 • Kanal Tipi Fan
 • Çatı Tipi Fan