Susturucu

susturucu, kanal tipi susturucu, dikdörtgen susturucu, yuvarlak susturucu, silindirik susturucular

Susturucular

Kanal tipi susturucu, (dikdörtgen, silindirik) fan ve benzeri ekipmanların gürültüsünün hava kanalı sistemi yoluyla bir mahale ulaşımını azaltmak için tasarlanmış havalandırma, ısıtma ve klima (HVAC) kanallarının gürültü kontrolü akustik işlemidir. Basit şekliyle susturucu, kanal sistemi içerisindeki bir bölümden oluşur. Bu bölmelerde genellikle ses emici malzemeler kullanılır. Susturucuların fiziksel boyutları ve bölme konfigürasyonu, belirli bir frekans aralığını azaltmak için seçilir. Yalnızca orta ve yüksek frekanslı gürültüyü azaltmada etkili olan çok bilinen iç astarlı kanal sisteminin aksine, susturucular nispeten kısa uzunluklarda daha geniş bant zayıflatması sağlanabilir. Bazı susturucu türleri, esasen pasif gürültü kontrol cihazı olarak kullanılan bir Helmholtz rezonatörüdür

Dikdörtgen kanal tipi susturucular fanların çalışma sırasındaki motor ve fan kaynaklı ses seviyelerini düşük seviyelere indirir. Akustik yapısı sayesinde ses dalgalarını noktasal yüzeyler üzerinde sönümlendirir. İsteğe bağlı olarak fan önüne ve/veya arkasına bağlanabilir. Gürültünün düşük seviyelerde olması istenilen ortamlarda kullanıma müsaittir. Buralar ofis, otel, kütüphane, toplantı salonu,şirket, konut, konfor uygulamaları vb. ortamlardır.

Silindirik kanal tipi susturucular fanların çalışma sırasındaki motor ve fan kaynaklı ses seviyelerini düşük seviyelere indirir. Hava kanalı hattı için basınç kaybı minimilize edilir. Akustik yapısı sayesinde ses dalgalarını noktasal yüzeyler üzerinde sönümlendirir. İsteğe bağlı olarak fan önüne ve/veya arkasına bağlanabilir. Gürültünün düşük seviyelerde olması istenilen ortamlarda kullanıma müsaittir. Buralar ofis, otel, kütüphane, toplantı salonu,şirket, konut, konfor uygulamaları vb. ortamlardır.

  • Susturucu İmalatı
  • Dikdörtgen Susturucular
  • Yuvarlak Susturucular