Bize Yazın

Otopark Havalandırma

otopark havalandırma, otopark mekanik tesisat, otopark havalandırma sistemleri

Otopark Havalandırma

Günümüzde artan nüfus ve araç alımının artmasıyla birlikte otoparklar neredeyse tamamen dolmaktadır. Yeni yapılan yüksek katlı binalara kapalı ve açık otopark zorunluluğu getirilmiştir. Bunun dışında iş merkezleri, hava alanları, alışveriş merkezleri, plazalar gibi insan ve araç trafiğinin çok olduğu yapılarda ise kapalı otoparkların önemi artmaktadır. Kapalı otoparklar kurulurken projelendirme sırasında en fazla dikkat edilen unsurlardan biri de otopark havalandırması ve buna bağlı sistemlerdir.

Kapalı otoparklar içerisindeki havalandırma sistemleri neredeyse hayati derecede önem taşımaktadır. Onlarca hatta yüzlerce aracın giriş çıkış yaptığı otoparklarda insan sağlığına direk etki eden egzoz gazlarının emilmesi ve içeri temiz havanın verilmesi gerekmektedir. Otopark havalandırması iki farklı şekilde değerlendirilmelidir. Hem içeride oluşan egzoz gazının temizlenmesi hem de olası bir yangın durumunda duman kontrolünün ve duman tahliyesinin yapılması şeklindedir.

Otoparklar tek katlı olacağı gibi birden fazla katlı otoparklar da bulunmaktadır. Kapalı otoparklarda iki türlü otopark havalandırması bulunmaktadır. Bunlardan biri kanallı sistem diğeri ise jet fanlı sistemlerdir.

Kanallı sistemde yer seviyesi ve tavana kurulan ve yüksek hava hızları oluşturabilen küçük boyutta ve çok sayıda havalandırma kanalları mevcuttur. Jet fanlı sistemde ise otoparkların içerisine stratejik olarak yerleştirilen ve istenilen güzergahta hava akışı yaratan sistemlerdir. Bu iki sistemin de otopark havalandırması konusunda birbirine göre farklı avantajları bulunmaktadır. Bu farklılıkları uzman mühendislerimizden detaylı olarak öğrenmeniz mümkündür.

Otopark havalandırması kurmak istediğiniz alanın metrekaresi, giriş ve çıkış rampaları, hava açıklıkları, araç kapasitesine göre ve birçok etkenle birleşerek farklılık göstermektedir. Bu nedenle kapalı otoparklar için ücretsiz olarak yerinizde keşif hizmeti vermekteyiz.

Otopark havalandırması konusunda daha fazla bilgi almak, teknik detayları öğrenmek, keşif ve projelendirme konusunda destek almak veya ekipman fiyatları hakkında teklif almak istiyorsanız iletişim numaralarımızdan bizlere ulaşabilirsiniz