Bize Yazın

Menfez ve Anemostatlar

menfez, lineer menfez, dairesel menfez, Dağıtıcı Menfezler, Toplayıcı Menfezler, Transfer Menfezleri, Lineer Menfezler, menfez çeşitleri, menfez fiyatları

Menfez ve Anemostatlar

Özellikle iş yerlerinde kullanılan havalandırma veya iklimlendirme sistemleri sağlık açısından çok önemlidir. Ortamda bulunan havayı dışarıdan içeriye veya içeriden dışarıya aktarmaya yarayan kanalcıklara menfez ve anemostadlar denmektedir.

Menfez ve anemostadlar aynı işlevi görmektedirler ancak bazı küçük farklılıklar bulunmaktadır. Menfez havayı direk karşıya doğru dikey olarak üfler anemostadlar ise 2-3 veya 4 yöne isteğe bağlı üflemeyi bölmektedir. Menfez daha basit bir görünüme sahiptir anemostadlar ise daha dekoratif gözükmektedir.

Havalandırma sistemlerinde yer alan menfez ve anemostadlar kanalın büyüklüğüne göre ölçü farklılığı gösterebilmektedirler. Menfezlerin açılır kapanır kapakları sayesinde hava çıkışı sağlayacak aralıklar ayarlanabilmektedir. Sıcak yada soğuk hava akışını belirlediğiniz yöne doğru ilerletirler.

Anemstadların kullanımı sıkça yayıldığından son yıllarda birçok yerde kullanılmaktadır. Özellikle hava kanallarının alçıpan, asma tavan veya kartonpiyer gibi yerlerin kesiştiği noktalara konulan plastik, sac veya alüminyumdan üretilen hava yönlendirme kanalcıkları olarak kullanılmaktadır. Dekoratif bir görselliğe sahip olan anemestodlar tavan aydınlatmalarının yanında göze çarpmaktadır.

Anemostadlar klimadan gelen havayı farklı yönlendirmeleri sayesinde direkt olarak insan vücuduna gelmesini engellediğinden menfezlere göre daha sık tercih edilmektedir. Menfezler ise genellikle banyo ve tuvaletlerin havalandırma sistemlerinde daha fazla tercih edilmektedir.

Menfezler ve anemostadlar kolay temizlenebilen, uzun yıllarca kullanılabilecek yapıya sahip olan ürünlerdir. Farklı modelleri bulunmaktadır. Kullanacağınız ortamın dekorasyonuna göre size en uygun modeli seçebilir, gözü yormayan şık bir görünüm elde edilmesini sağlayabilirsiniz.

Menfez ve anemostadlar için standart renkler RAL 9010 ve RAL 9016 dır. Eğer farklı bir renk alternatifi isterseniz fırın boya sistemi ile dilediğiniz renkte üretim yapabilmekteyiz.

Bir havalandırma sisteminin en son unsuru olan menfezlerden genel olarak beklenenler şunlardır: Gerekli hava debisini vermesi, Havanın mahal içinde yayılmasını sağlamak, Rahatsız edici hava akımları oluşturmaması, Havayı doğrudan toplayıcı menfezlere göndermesi, Gürültü oluşturmaması, Mimari tasarımın uygun olması.

  • Menfez
  • lineer menfez
  • Dairesel menfez
  • Dağıtıcı Menfezler
  • Toplayıcı Menfezler
  • Transfer Menfezleri
  • Lineer Menfezler
  • Menfez çeşitleri
  • Kare Anemostad
  • Gemici Anemostad