Bize Yazın

Sığınak Havalandırma

sığınak havalandırma, sığınak mekanik tesisat, sığınak havalandırma sistemleri, bodrum havalandırma

Sığınak Havalandırma

Sığınaklar genlikle tabii afetlerden, nükleer ve konvansiyonel silahlar ile biyolojik ve kimyevi tesirlerinden korunmak için inşa edilen, içerisinde bulunan insanların yaşaması, canlı ve cansız kıymetleri korumak ve muhafaza etmek için kurulan yapılardır. İçerisinde bulunulduğu sürece sağlıklı bir ortamın oluşması için sığınak havalandırması çok önemlidir.

Genellikle sığınaklar patlamaya karşı dayanıklı, gaz ve su sızdırmayan, elektromanyetik radyasyonlara karşı dayanıklı ve yalıtımlı olmak zorundadır. İçeride kalınacak süre boyunca oksijen sorunu yaşanması muhtemel olduğu için burada kurulacak havalandırma sisteminin projelendirilmesi de büyük önem taşımaktadır. Sığınak havalandırılması yapılması sırasında izolasyon kesinlikle kusursuz olmalıdır. Sığınakta bulunan tüm açılıp kapanan yerler hava sızdırmaz şekilde olmalıdır. Sığınağın havası ısıtılmamalı, soğutulmamalı veya nemlendirilmemelidir. Dışarıdan içeriye herhangi tehlikeli hava akışının girmemesi için 50 Pa değerinde pozitif hava basıncı uygulanmalıdır.

Sığınaklara standart havalandırma sistemleri uygulanamaz. Her sığınak için farklı kapasiteli, farklı büyüklükte ve farklı filtreler kullanılmaktadır. 50 kişilik, 100 kişilik veya 150 kişiden fazla insanı barındıracak sığınakların filtre sistemleri de değişmektedir. Sığınak havalandırması içerisinde kum filtresi, aktif karbon filtreler, EU 3 toz filtreleri, nükleer tip filtreler, radyoaktif filtreler gibi farklı filtreler kullanılmaktadır.

Sığınak havalandırması hesaplamaları yapılırken bazı veriler ve değerler kullanılmaktadır. Sığınak yapılması gereken yapının 20 m2 si başına 1 metrekare sığınak alanı yapılmalıdır. Ve her bir metrekare başına da 1 kişi olarak hesaplanmaktadır. Yani 1000 metrekarelik bir yapı 1000 m2 / 20 : 50 m2 lik sığınak ve 50 m2 / 1 kişi : 50 kişi olarak hesaplanabilir. Kısaca 1000 m2 lik yapıya 50 m2 lik ve 50 kişilik sığınak yapılmalıdır.

Sığınak havalandırması konusunda değişken birçok faktör bulunmaktadır. Konu hakkında daha fazla bilgi almak için irtibat numaralarımızdan konusunda uzman mühendislerimizden bilgi alabilirsiniz.