Bize Yazın

Hastane laboratuvar

hastane havalandırma, hastane mekanik tesisat, laboratuvar havalandırma, laboratuvar mekanik tesisat

Hastane laboratuvar Havalandırma

Hijyen ve temizlik konularında en hassasiyet gösterilen yerlerin başında şüphesiz hastaneler gelmektedir. Hastane hijyeninin sağlanması konusunda önemli noktalardan biri de hastane havalandırması ve buna bağlı sistemlerdir.

Hastanelerde enfeksiyon kapma riski her zaman yüksektir. Bu risklerden biri de enfeksiyonun hava yolu ile bulaşma ihtimalinin yüksek oluşudur. Hava yolu ile enfeksiyon bulaşmaması tamamen tesisat mühendisleri ile sağlanmaktadır. Hijyen olması gereken bölüm ve odalar için belirli havalandırma standartları oluşturulmuştur.

Hastane havalandırması sistemleri yapılırken ameliyathaneler, yoğun bakım odaları, hasta odaları, hastane laboratuarları özellikle bir takım değerlerin ve standartların bir araya getirilmesi gerekmektedir.

Ameliyathanelerde sıcaklık değerleri 20-23 derece aralığında olmalıdır. Nem aralığı ise %30-60 aralığında tutulmalıdır. Ameliyathane çevresinde ve koridorlarda pozitif basınç uygulanarak kirli havanın bu bölüme yani temiz havaya karışması engellenmektedir. Temiz hava tavandan verilmeli ve yer seviyesinden de odadan dışarı tahliye edilmelidir. Ameliyathanelerdeki havalandırma sistemlerinde kullanılan filtreler periyodik bakımlar ile kontrol altında tutulmalıdır.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçin

Hastane havalandırması konusundaki bir diğer önemli bölge ise yoğun bakım üniteleridir. Yoğun bakım ünitelerindeki hava ısısı 21-24 derece arasında olmalı ve nem oranı %40 seviyesinde tutulmalıdır. Saatte 4’ü temiz hava olmak üzere en az 6-12 arası filtre edilmiş hava değişiminin sağlanması gerekmektedir.

Hasta odaları ve diğer temiz odalar ise 18-21 derece aralığında bir sıcaklığa sahip olmalı ve %45 oranında nem sağlanmalıdır. Bu odalarda 5’i temiz hava olmak üzere saatte minimum 7-12 arası filtrelenmiş hava akışı sağlanmalıdır. Giren ve çıkan hava miktarının eşit olması gerekmektedir.

Hastane havalandırması için daha fazla teknik bilgi, periyodik bakım, ünite değişikliği, projelendirme veya keşif konusunda detaylı bilgi almak için sitemizde yer alan iletişim numaralarından bizlere ulaşabilir, uzman mühendislerimizden destek alabilirsiniz.